Cyklolékárnička

Pro všechna motorová vozidla je jistý druh lékárničky a její obsah předepsaný zákonem. Ačkoliv můžeme polemizovat o tom, že zákon nám přikazuje za vlastní prostředky udržovat lékárničku v pohotovosti pro potřeby ošetření cizího člověka a policejní orgány pod pohrúžkou pokuty spíše kontrolují její datum trvanlivosti, než by je zajímalo to, zda ji člověk je schopen použít, autolékárničky mají své opodstatnění. A co na kole, vozíte svou cyklolekárničku?
 


 

Své kolo mám vybaveno brašnou na řídítka, kde mám vždy svůj fotoaparát (díky němu máte i na tomto webu různé fotografie), náhradní duši, lepení na duše i základní nářadí na snadné opravy na výletech. A samozřejmě balíček s náplastmi, obvazem a dalšími drobnostmi, neboť ne jen kolo může potřebovat první pomoc.

Jak už je z mých článků zřejmé, nepěstují divoké sjezdy z prudkých svahů pomezi mohutné stromy ani kamenité cesty, takže mi nehrozí ani zvýšený adrenalin ani zranění z titulu jeho nezvládnutí. Považuji se spíše za klidného cykloturistu, vyhledávajícího méně frekventované asfaltové silnice a lesní cesty. V nejhorším případě polní cesty a občas přejedu po louce. Možná pro někoho málo napínavé, ale mně to takhle vyhovuje.

No i tak si uvědomuji, že mohu přijít k nějakému škrábnutí, možná při opravě kola, a tak si vozím s sebou rychloobvaz (náplasti) různých šířek, nějaký ten obvaz, dezinfekci na rány. A protože jsem po operaci bederní ploténky a uvědomuji si riziko náhlé bolesti a následnou nemožnost se vrátit bicyklem zpět, tak i nějaká ta pilulka proti bolesti a uvolnění ztuhlého svalstva je součástí mé lékárničky na kole.

prsty

Přitom jsem nic, co cyklolekárnička obsahuje, nemusel kupovat. Jako každý motorista, i já každé tři roky musím nahradit povinnou autolékárničku, jejíž přesto, že je stále zapečetěná od výrobce, skončila doba použitelnosti. A tak její obsah, který je zpravidla ještě použitelný, použiji v kanceláři, klubové dílně nebo na kole.

Vzhledem k neustále se snižující jakosti všeho, co se dnes vyrábí, doporučuji vždy na jaře zkontrolovat zejména samolepící materiály, jako je leukoplast nebo Omnipor nebo náplasti. Abyste je nakonec na výletě nemuseli přelepovat ještě technickou lepicí páskou, aby držely na svém místě. Staré nebo pochybné vyměňte za novější, případně si těch pár kousků pro jistotu rovnou kupte v lékárně.


Reagovat