Cyklopotulky na obrazovce

Uvažujete nad cyklovolenkou na Slovensku? Nevíte, kterou oblast si vybrat a jak to tam bude vypadat se značenými cyklotrasami, zda jsou vhodné i pro kondičně slabších cyklisty a jak fungují služby a ubytování? Nebo byste si rádi vyrazili na jednodenní výlet, ale nechcete jet na slepo někam, kde to neznáte? Od tohoto jara to mají cykloturisté na Slovensku lehčí. Vybranou destinaci si mohou „zkontrolovat“ s pomocí televizního pořadu, který nám zde velmi chyběl.


 

Když jsem v sobotu ráno na obrazovce slovenské veřejnoprávní televize uviděl jakousi známou značku, hned jsem se vzpomněl na starší televizní program s Tomášem Jančařík, který v programu Cyklotoulky představoval jednotlivé destinace v České republice ze sedla běžného cykloturistu. Sám jsem se se zájmem podíval na místa, kde bych se jednou rád vydal na delší pobyt nebo jsem si připomněl z jeho pohledu místa, které jsem sám navštívil. A obdivoval často perfektně značené cyklostezky a dostupné ubytovací a stravovací služby. Jaký to byl kontrast oproti mnohým místům na Slovensku.

Zdá se, že se na Slovensku blýská na lepší časy pro cykloturisty. A jak jinak prezentovat výborně značené cyklostezky a dobré hotely a restaurace co nejširšímu okruhu potenciálních zákazníků, než přes televizní obrazovku? RTVS začala vysílat desetiminutový průřez tras, přírodních krás a ubytování v jednotlivých regionech Slovenska, kde již pochopili, že peníze nosí do regionu turista, a připravili ve spolupráci se samosprávou značené cyklotrasy s informačními tabulemi, posezení s krásnými vyhlídkami i možnosti se za ne velký peníz najíst, odpočinout si nebo se ubytovat při delším pobytu. Program se jmenuje Cyklopotulky a můžete si ho prohlédnout rovněž z internetového archivu RTVS.

Zdá se podle toho, co jsem dosud viděl, že už nemusím uvažovat nad letní cyklodovolenkou jen v Čechách, že už se k dobrým službám dostaneme i ns Slovensku. Až na tu povinnou přilbu, kterou v Čechách či Rakousku nemusíme.

V prvních dílech na obrazovce představili jednotlivé regiony Žilinského samosprávného kraje, kde od roku 2012 připravili 2400 km značených cyklostezek! Další díly nás zavedli do Vysokých Tater, absolvovali jsme na obrazovce trasy mezi tatranskými štíty i v podhůří. Tento díl mi byl zvlášť srdci blízký, protože jsem sám ve Vysokých Tatrách absolvoval už dvě cyklodovolené.

Podle toho, co jsem na obrazovce viděl, lidé zodpovědní za přípravu podmínek pro domácí turistický ruch udělali kus práce a už se vyplatí uvažovat nad dovolenou s kolem i na Slovensku aniž že by cykloturista nadával na ubytování, stravování a kvalitu cest. Alespoň tedy v některých regionech. Výhodou je, že mnohá místa jsou autem dostupné tak, že v sobotu ráno vyrazíte autem s koly na střeše na výlet a večer jste doma vybicyklovaní na celý týden. Případně zůstanete do neděle. Za málo peněz hodně zážitků.

Slovenské televizi a produkční společnosti nezbývá jen poděkovat za skvělý program pro nás cykloturisty, lidem z cestovního ruchu za přípravu tras, informačních tabulí a celého cykloturistického zázemí a cykloturistům za to, že nebudou tato místa poškozovat, ale si je užívat a kochat se krásami této země.


Reagovat