Dovolená 2013 Mikulov

Na začátek musím říci, že letošní dovolená měla vypadat úplně jinak, než nakonec vypálila. Původně jsme plánovali tři rodiny vypadnout k moři i s koly, ale organizátor ubytování nakonec nemohl vůbec, v plánovaném termínu nedostala dovolenou přítelkyně a tak z toho sešlo. Narychlo jsme tedy ve volném termínu podle práce přítelkyně objednali ubytování v Mikulově a za pár dní jsme již dovolenkovali na jižní Moravě. V Mikulově jsem trávil první pěší dovolenou v roce 2011, kdy jsem byl pár měsíců po operaci bederní ploténky a opět jsem se učil chodit. Cyklistika tehdy nepřicházela v úvahu, tak jsme hledali nějaké zajímavé místo k relaxaci, které by nabízelo mnoho možností v dosahu pěšího turistu nebo s minimem výjezdů autem.


 

A jelikož přítelkyně v práci dostala jen týden dovolené, jiná plánovaná místa v Čechách nepřicházely v úvahu. Potřebovali jsme lokalitu, která je v krátkém čase dojezdu od nás, abychom cestováním trávili co nejméně času a přitom nabízí krásná místa bez těžkých kopců pro lidi téměř bez kondice a pokud možno, něco osvědčené. Mikulov a Penzion u Mikulinců splňoval všechna požadovaná kritéria včetně dobré ceny a komfortu ubytování. Takže v jeden červencový pátek jsem po obědě naložil do našeho kombíka zavazadla, která jsme sbalili ve čtvrtek večer, namontoval střešní nosič kol na hagusy a když jsem nakládal kola, objevila se u mně přítelkyně, kterou šéfka pustila o půl hodinku dříve. Takže jen nastoupila a mohli jsme vyrazit.

Mikulov

Pohled na Mikulov zpoza rakouskych hranic

Následující dny jsme kombinovali výlety na kole dopoledne s odpolední procházkou po historických uličkách Mikulova. Jednotlivým výletům po okolí se budu detailněji věnovat v následujících článcích spolu s fotografiemi a mapou trasy. Okolí Mikulova včetně rakouského pohraničí nabízí trasy různé náročnosti, ale téměř vždy po kvalitních asfaltových dobře značených cestách. Vedle cest leží úrodná pole a bohaté vinice a mnoho cest lemují ovocné stromy obsypané úrodou. A tak není problém osvěžit se švestkami, meruňkami nebo sladkými třešněmi. Kraj je známý skvělými víny a mnohými vinařskými sklepy, avšak to není naše parketa, takže jsme se raději věnovali kulturním památkám, které nás více zajímají.

Během léta jsme stihli najet směšných 400 km po našem okrese, takže kondice téměř žádná a v kopcích to bylo tedy znát. Ale užili jsme si krásnou cyklistickou dovolenou i za ten týden a dva víkendy k tomu, přestože jsme už v neděli dopoledne museli odjet, abychom stihli všechno, co jsme cestou domů stihnout chtěli.

Mikulov

Cyklotrasa do Rakouska

Výhoda Mikulova je, že je blízko i ze Slovenska, je to jazykově příbuzná oblast, kde se bez problémů domluvíte a cenově je vše přijatelné. Trasy po okolí vyhovují i netrénovanému člověku, jsou vhodné i pro rodiny s dětmi, ale dají se zde najít i kopce pro kondičně silné. Země je nádherná a možnosti ubytování nebo občerstvení jsou na každém rohu. Skoro bych řekl, že cyklistický ráj.

Pokud uvažujete, kam na dovolenou s kolem, Mikulovsko mohu jen doporučit.


Reagovat