Konec vození zásob pitné vody na kole

Při delším výletě na kole potřebujete s sebou mít i zásoby jídla a vody. Při jízdě v civilizaci můžete sice využívat restaurace nebo obchody na trase a potraviny a vodu si koupit nebo nechat doplnit do bidonů, ale v oblastech, kde místo lidí najdete spíše srny nebo divoká prasata, jsou vlastní zásoby nezbytné. Ale i těžké, což klade vyšší nároky na kondici a cyklista se dříve unaví. Vypadá to ale tak, že minimálně vodu už s sebou vozit nebudeme muset.


 

Hydratace je klíčem k výkonu, ale její vození je náročné. Student designu Kristof Retezàr vytvořil zařízení Fontus pro získávání vody ze vzduchu během jízdy na kole. Funguje na bázi Peltierova článku, využívá solární energii a kondenzací získává vodu ze vzdušné vlhkosti, dokud vy jedete na kole.

Fontus-water-bottle-setup

Zařízení v hodnotě 40 US dolarů pracuje s každou půllitrovou lahví. Připnete ho na rám kola a jezdíte. Žádné kabely, žádné trubky, žádné baterie. Jen slunce a vzduch.

fontus-water-bottle-setup-opening-640x0

Jenže pít vodu kondenzovanou ze znečištěného vzduchu velkých měst není asi dobrý nápad. Jiné to může být při jízdě v přírodě. Čistý vzduch může znamenat čistou vodu. V ideálních podmínkách vyrobí tento přístroj asi půl litru vody za hodinu práce, či spíše jízdy, neboť vzduch je třeba do zařízení „nahánět“ právě jízdou.

fontus-water-bottle-640x0

Fontus-water-bottle-setup-diagram

V případě jízdy ve vlhkém vzduchu by to mohlo být plně funkční, ale jízda v horkých letních dnech by přinesla asi vody o něco méně. Když není mnoho vlhkosti ve vzduchu, bude její málo i v láhvi.

les

Zprávu přinesl server http://www.digitaltrends.com/cool-tech/fontus-bottle-water-generator/ podle kterého jde o testování, zatím není jasný jeho producent ani to, kde se bude dát koupit. Samotný přístroj má také nějakou svou váhu, ale může pomoci řešit pitný režim na dlouhých výletech na kolech. Určitě by ho uvítali jezdci na expedicích, nemuseli by tak často vodu kupovat a nemuseli by vozit hodně vody s sebou.


Reagovat