Mechanik hodil láhev po motorce, Saganův tím byl potrestán

V patnácté etapě Tour de France 2015 v neděli 19. července před koncem etapy chtěl Peter Sagan vyměnit kolo za jiný typ. Při výměně mu překážela motorka televizního kameramana. Rozhodčí však potrestali sportovního ředitele týmu Tinfoff-Saxo.


 

Jak se slovenský favorit Peťo Sagan blížil k obrubníku na pravém kraji cesty, televizní motorka ho stále sledovala a zastavila za ním. To znemožnilo přijet teamovému autu co nejblíže Saganovi a uskutečnit výměnu kol v co nejkratším čase. Peťo kopancem do kola motorky dal najevo motorkáři svou nespokojenost s jeho chováním a porušováním pravidel. Motorkář s kamerou poodjel o pár metrů dopředu, ale stále překážel Petrovi Saganovi, který po výměně stroje se nemohl plynule rozjet, musel kameru na motorce objet. Rozzlobený sportovní ředitel Sean Yates hodil po motorkáři cyklistickou láhev.

bottle

Za tento konflikt byl potrestán sportovní ředitel Sean Yates tím, že jeden den nemohl být v doprovodném vozidle týmu Tinkoff-Saxo, a to na 16. etapě v pondělí 20. července 2015 z Bourg de Péage do Gapu.

Přitom motorkáři mají jezdit tak, aby neomezovaly a neohrožovaly závodníky a zastavovat při levém okraji silnice. Řidič motorky ne jen, že porušil pravidla Tour de France, ale svým chováním přímo zasáhl do průběhu závodu a mohl ovlivnit výsledky závodu.

Fascinuje mě tento alibisticky a pacifistický přístup, který vládne v Evropě v poslední době. Profesionální závodníci, kteří jezdí na kole jednak pro radost z jízdy, jednak tím živí sebe i své rodiny, jsou jen v pozici gladiátorů, kteří mají bavit plebs. Musí strpět vše, nesmí se ozvat. Na pódiu se musejí nechat obcicmávať kdejakou vyžlou, nikdo se neptá, jestli se jim to líbí nebo ne. A kameraman a jeho motorkář mohou dělat co chtějí, televizní auto může srazit ve vysoké rychlosti jezdce z cesty a vyřadit ho nejen ze závodů, ale ho i připravit o obživu a to je všechno v pořádku.

Když se ale závodník nebo jeho mechanik ohradí a dá najevo svou nespokojenost, že někdo mu brání v jeho práci, že někdo porušuje pravidla, které jsou pro všechny závazná, tak potrestán je mechanik. Proč? Protože by na obrazovkách byla agresivita?

Té je na obrazovkách plno, i mezi lidmi. Tour to už ani nezachrání ani nezhorší. Žabožrouti se bojí, že by někdo dostal inspiraci, že když ti někdo porušením pravidla brání, že mu to máš vytmaviť? Násilí bylo vždy součástí lidstva a zavíráním očí nad realitou nevymizí. Každý, kdo se nevejde do kůže si musí být vědom, že může dostat világoš. Francouzi tímto činem ukázali, že jim více než o férový sport jde o prachy, které vydělávají na přenosech a jezdci jsou pro ně jen gladiátoři v aréně bez práv a nároků.


Reagovat