Můj Dexter už nevrže

V minulém článku jsem vzpomínal, jak se během výletu objevilo nepříjemné skřípání vždy, když jsem šlapal do kopce nebo na rovince silou. Pozorováním jsem zjistil, že je to nezávisle od zařazeného převodu vždy, když jsou pedály ve vodorovné poloze a že je to zřejmě ze středového složení. Dnes jsem poruchu odstranil. Či spíše dal odstranit.
 


 

Dopoledne jsem zašel do místní cykloprodejny – cykloservisu. Zastihl jsem majitele, tak jsem se zeptal, jestli mi pomůže se servisem kola. Moje je Author, on prodává jiné značky. Ochotně se mě zeptal, jaký mám problém. Tak jsem mu popsal, jak mi skřípe ze středu vždy, když táhnu silou.

Zeptal se mě pár doplňujících otázek a pak mi řekl, že to nemusí být nenamazané nebo rozbité ložiska, ale že možná stačí jen přitáhnout střed. Jako kutil a modelář si umím spoustu věcí udělat i na kole sám, ale nevím, jak silně to má být přitažené, takže i když mám imbusové klíče, zeptal jsem se ještě jednou, jestli můžu odpoledne s kolem dojít. Majitel obchodu odpověděl, že kdykoliv do páté, když je v obchodě.

Takže po obědě jsem sedl na kolo, projel městem a zastavil před prodejnou, kde pan majitel právě vycházel s jiným zákazníkem ven. Poprosil mě, ať se svezu před prodejnou, aby slyšel, co skřípe. Nebyl to problém mu ten zvuk předvést, chodník před prodejnou vede do strmého kopce. Když jsem se vrátil, vytáhl imbusové klíče a silně zatáhl obě strany. Pak mě poprosil o ještě jednu zkušební jízdu. Prakticky okamžitě jsem poznal, že je vše tiché, jako když bylo nové.

pedal

Dozvěděl jsem se, že klika je nasazena na hranatou hřídel a měla by být v místě spoje natřená trochou vazelíny. Pak to neškrípe, ani když se to trochu uvolní. Musel jsem se obhájit, že já jsem to neskládal, koupil jsem to tak již smontované. Za práci i poučení mu stačilo moje poděkování a já jsem odfrčel domů.

Teď už vím, že když se ozve ten nepříjemný zvuk, že musím přitáhnout kliky imbusem. Doposud jsem střed nikdy nerozebíral, takže jsem netušil, jaké nářadí budu potřebovat a jakou silou to má být složené. Ani to, že taková „porucha“ není pro kolo nebezpečná, i když jízda se skřípající kolem je nepříjemná, zejména před zraky diváků ve vesnicích.

V každém případě je můj Author Dexter opět v dobrém stavu a já můžu vyrazit na další výlet po okrese.


Reagovat