Posts Tagged ‘zdraví’

Bosna a Hercegovina zrušila nošení přilby na kole

Mezi cyklisty jsou dva tábory. Jeden bojuje proti povinnosti nosit přilbu na hlavě a druhý se jí horlivě zastává. Argumenty jsou různé. Podle jedněch absence helmy zvyšuje riziko úrazu a náročnějšího léčebného zákroku, podle druhých právě přilba dává ostatním řidičům pocit, že mohou cyklistu více ohrozit. Podle jedněch právě přilba na hlavě dělá cyklisty agresivnější a odvážnější, podle druhých povinná přilba na Slovensku snížila počet cyklistů na cestách.
 
Číst dále »


Lehká elektrifikace starého kola

Uvažujete o elektrokole? Máte svoje oblíbené, vyladěné a kvalitní klasické kolo a nechtěli byste se ho vzdát? Zdá se vám stejně kvalitní elektrokolo drahé? A nechcete se trápit dodatečnou elektrifikací svého kola, nemáte chuť natahovat kabely a měnit celé kolo jen proto, že byste rádi využívali sílu pomocného motoru? Zřejmě se stejnými otázkami trápili i jiní lidé a výsledkem je způsob, jak za šedesát sekund předělat vaše „obyčejné“ kolo na elektrokolo.

Číst dále »

Jak nastavit kolo při bolesti v kříži

I cyklista je jen člověk a jako takového ho postihují nemoci nebo úrazy. Ale cyklista je vytrvalý člověk a proto chce i přes omezení, které nemoci a úrazy přinášejí, nadále se věnovat svému koníčku a jezdit na kole, aby poznával nová místa, kochal se krajinou a užíval si život. A v neposlední řadě může být jízda na kole kondiční záležitostí a pomáhá utužovat zdraví a udržovat fyzickou sílu, které jsou potřebné pro běžný život. Jak tedy upravit své kolo, když nás bolí záda či kříže a nechceme se vzdát ježdění?

Číst dále »

Zimní cyklistické prádlo

Jezdit na kole v létě je jednoduché. Stačí vám nějaké kraťasy a tričko s krátkým rukávem a i když se zapotíte, nic se neděje. V letních vedrech oblečení snadno uschne. No zpotit se na podzim nebo v zimě, to zavání silným nachlazením a v horším případě seknutím v kříži, jak se říká problémům s meziobratlovými ploténkami. Kvalitní prádlo je alfou a omegou cyklistiky v chladnějším počasí.

Číst dále »

Na mě nemusíte troubit, já mám zpětné zrcátko

Jako cykloturista se pohybuji nejen po polních a lesních cestách, ale často jezdím i na asfaltu. Oblibuji silnice třetí třídy mezi vesnicemi, ale občas musím projet i nějaký kus po silnici první třídy. A tedy se setkávám s celkem silným provozem, kdy mě předjíždějí osobní i nákladní auta. V takovém případě už nejsem jen amatérský sportovec, ale především účastník silničního provozu. Jsem si toho vědom.
Číst dále »

Index náročnosti trasy

Už delší dobu jsem hledal způsob, jak vzájemně porovnat mezi sebou několik cyklotras tak, aby bylo na první pohled jasné, která z nich je náročnější na kondici nebo zda jsou dvě různé trasy přibližně stejné z hlediska toho, kolik sil na jejich absolvování budeme potřebovat. Protože jen samotná vzdálenost, kterou plánujeme na kole ujet resp. kolik jsme již udělali kilometrů, nestačí na zhodnocení toho, jak nás takový výlet bude bolet. Myslím, že jsem na to přišel.
 
Číst dále »

S jarem končí lyžovačka

Lidské tělo je stavěno na pohyb a vysedávání mu velmi nesvědčí. Přestože si po práci či jiné aktivitě třeba odpočinout, pohyb zdravému tělu dělá dobře a udržuje ho ve formě. I proto lidé duševně pracující tak rádi vyhledávají sportovní aktivity, kterými vyplňují svůj volný čas. Který sport je vhodný pro období jara? Číst dále »

Na výlet pouze s elektrokolem

Venku se vyčasilo a slunečné teplé počasí láká cyklisty ven na vzduch. Nemám rád jízdu na kole v studeném a sychravém počasí, proto přes zimu mám svůj stroj odstaven. No teď se jen dívám, jaké pěkné počasí vládne a jak bych loni o takovém čase již o víkendech brázdil silnice a cestičky v okolí mého bydliště a nasával vůni jara z plných plic. Na kolo nemám ani pomyšlení a kdybych měl vyrazit do přírody na cykloturistický výlet, musel bych si pořídit asi elektrokolo. Číst dále »

Jaro klepe na dveře, chystejte si nové kolo

Vyznavači letních sportů už netrpělivě očekávají definitivní odchod letošní zimy, aby mohli sestoupit z rotopedu a vyrazit na kole do skutečné přírody. Nadýchat se čerstvého vzduchu, získat ztracenou kondici a pookřát na duši v lůně přírody. A aby vás ježdění bavilo, je třeba mít kola v dobrém technickém stavu. Staré kolo je nejlepší vyměnit za nové. Číst dále »

Konec vození zásob pitné vody na kole

Při delším výletě na kole potřebujete s sebou mít i zásoby jídla a vody. Při jízdě v civilizaci můžete sice využívat restaurace nebo obchody na trase a potraviny a vodu si koupit nebo nechat doplnit do bidonů, ale v oblastech, kde místo lidí najdete spíše srny nebo divoká prasata, jsou vlastní zásoby nezbytné. Ale i těžké, což klade vyšší nároky na kondici a cyklista se dříve unaví. Vypadá to ale tak, že minimálně vodu už s sebou vozit nebudeme muset. Číst dále »