Pravidla se musí dodržovat i mezi cyklisty

Sport by se měl řídit zásadou fair-play. A taky rovností šancí pro všechny účastníky. Sbor rozhodčích po skončení první etapy La Vuelta 2015 rozhodl, že jeden ze závodníků porušil psaná pravidla a vyloučil ho ze závodu. Italský závodník v barvách týmu Astana Vincenzo Nibali své počínání chvíli obhajoval, ale rozhodnutí rozhodčích přijal.


 

V průběhu první etapy asi 30 kilometrů před cílem došlo asi v třetině pelotonu v pádu. Spousta závodníků se ocitlo na zemi, dva pro zranění ze závodu odstoupili. Nibali patřil k těm, kteří se hodně zdrželi, než opět pokračovali v jízdě.

V dalším průběhu závodu k Nibalimu ve vedení malé stíhací skupiny dojelo týmové auto a při přebírání bidonu řidič auta šlápl na plyn a oba ujeli skupince. Rozhodčí si toho všimli a udělili trest závodníkovi, vyloučili ho z dalšího průběhu závodu Vuelta 2015.

Ve svém vyjádření k vyloučení se Nibali nechal slyšet, že rozhodčí spíš měli udělit penalizaci jednu, dvě nebo i tři minuty, ale že vyloučení ze závodu je přísný trest. Že po pádu velké části pelotonu úvodní skupina nepočkala, že jela dál.

„Nibali se držel vozu sto metrů. Bylo to hodně těžké rozhodnutí, ale jiný trest pro jezdce následovat nemohl,“ uvedl šéf rozhodčích Bruno Valčič.

Souhlasím s ním. Pravidla jasně platí pro všechny a to, co řekl Nibali, není argument, ale výmluva. Nelze omluvit porušení psaných pravidel ale i fair-play zásad tím, že někdo jiný přede mnou udělal chybu (prý zavinil pád) a já si tímto malým podvodem pouze doženu svou ztrátu.

Jury dala tak cyklistickému světu jasný signál. Ani vítěz všech tří grand tour nemůže porušovat pravidla a získávat neoprávněnou výhodu, ať jsou jeho pohnutky jakékoliv. A současně dala najevo, že bedlivým okem střeží rovnost šancí pro všechny a nemíní tolerovat nic, co by narušilo férovost závodu. Žádné varování nebude. Buď pravidla dodržujete nebo nejedete.


Reagovat