Třítýdenní cyklistický závod okolo Francie bezesporu patří k nejstarším a nejtěžším, ale také nejsledovanějším sportovním událostem. Poslední roky jsem pravidelně sledoval každou etapu v televizi i já. Ale po včerejšku ztrácím chuť. V mých představách je sport rovnou příležitostí pro každého. Každý má mít stejnou šanci ukázat, zda je skutečně lepší. Férovost dostala na le Tour ránu pod pás.
V každém sportu se najdou účastníci, kteří nebojují právě čistě. Nejznámější jsou asi „filmování“ fotbalistů, kteří si svými divadelními představeními „žádají“ od rozhodčích pokutový kop. V hokeji jsou rozhodčím k dispozici kamerové záznamy, takže se nemusí spoléhat na okamžik, ale mohou si spornou situaci přehrát, aby se uměli správně rozhodnout.
Právě rozhodčí jsou ti, kteří mají na starosti férovost zápolení v každém sportu. Mají dávat pozor, zda soutěžící neporušují pravidla, ať soupeří fér, zda nejsou zákeřní. Sám mám za sebou více než desetiletou zkušenost sportovního rozhodčího, takže vím, jaké je to náročné a jak důležité je rozhodovat nejen podle pravidel, ale i spravedlivě a tak, aby verdiktem rozhodčího nebylo zasaženo do průběhu soutěže více, než je nezbytné.
O to víc mě mrzí, když jsou rozhodčí nefér.
Čtvrtou etapu Tour de France 2017 do Vittel jsem sledoval ze záznamu ve středu dopoledne. Byl jsem, jako každý letní den odpoledne, ve své zahradě. Z titulků internetového zpravodajství jsem už věděl, že Peter Sagan byl ze závodů vyloučen. Byl jsem tedy dvojnásob zvědavý na průběh závodu i na důvod, který vedl rozhodčí k takovému verdiktu.
Spurt v cíli byl dramatický, rychlý a nepřehledný. Pád Cavendishe mě zamrazil. Hned po skončení dopoledního záznamu na Eurosportu jsem šel na internetové diskuse, kde jsem správně předpokládal i linky na videa kritického momentu kolize Sagan a Cavendishe v cíli čtvrté etapy.
Osobně jsem přesvědčen, že Sagan neudělal nic špatného, nic nesportovní, nic zákeřně. Co o Britovi Cavendishovi říct nemohu. Minimálně při vzpomínce na Olympijské hry 2016 v Riu, kde na dráze sestřelil soupeře z tratě způsobem přímo zákeřným. A kdo si přečetl diskuse na internetu, mohl najít i kompletní seznam všech loktovaček, ran hlavou a jiných unfail záležitostí včetně nehod, které takto Cavendish v minulosti způsobil. O Saganovi takový seznam není možné sestavit. Nejsou podklady, nejsou incidenty.
Havárie to byla příšerná, Cav má zlomenou lopatku. Ale mnohem těžší je poslouchat rozhodnutí rozhodčích tour de France. Sagana potrestali 30 sekundovou ztrátou a odebráním 80 bodů v bodovací soutěži. A později přišlo revidované rozhodnutí, Peter Sagan z týmu Bora byl vyloučen ze závodů.
Tak nejprve mě překvapilo to rozhodnutí. V civilním životě platí zásada, že jeden člověk za jeden čin může být potrestán pouze jednou. A zadruhé, Sagan není viníkem kolize a nezpůsobil Cavendishovi jeho zranění.
Proč tedy rozhodčí závodu změnili své rozhodnutí? A vůbec, byly to rozhodčí, co změnili rozhodnutí nebo přišel „zásah vyšší moci“? A proč?
Peter Sagan je pětinásobným držitelem zeleného trička bodovací soutěže Tour de France. A tento rok hrozilo, že vyrovná rekord šesti triumfů této soutěže. A to i přesto, že pořadatelé (ano, Tour je akcí soukromé firmy, která organizuje jako své podnikání i jiné soutěže a závody a zajišťuje přípravu televizních přenosů pro televize, které si od ní kupují práva na vysílání – ano, jde v první řadě o kšeft, až potom o sport) změnili pravidla, aby Sagan už zelené tričko nezískal.
Francouz už dlouhá léta žádný úspěch na tomto francouzském závodě nezískal. Nyní by mohl. Kdyby nebylo Sagana. A tak už Sagan není. Přestože jak ukazuje video, do Sagana narazil menší soupeř, který se od něj odrazil jako od skály a mantinel mu dal druhou facku a poslal ho na zem, která mu to spočítala, byl za viníka označen Sagan.
Nejdříve rozhodčí za nebezpečnou jízdu (kdo v tom spurtu nejel nebezpečně, počínaje Demarem?) Potrestali Sagana penalizací, ale pak mu dali distanc. Nevěřím, že si to sami od sebe rozmysleli. Vždyť už jednou rozhodli, měli to uzavřené. Kdo měl zájem, kdo tlačil, kdo chtěl změnit v podstatě nudné závody o zelený dres?
Ačkoli sám jezdím jako cykloturista, cyklistické závody na silnici sleduji rád. No pokud nejde o výkony na silnici, ale o zákulisní rozhodnutí a o kšeft, o prachy pro pořadatelskou firmu, tak se ptám sám sebe: Vyplatí se sledovat Tour de France?