Zdravotní péče pro turisty v Nové Bystřici

Na dovolenou jedeme s úmyslem odpočinout si od každodenních povinností, zrelaxovat se, ale nesmíme zapomínat na případné onemocnění či nedej bože úrazy. Jaká je dostupnost zdravotní péče v České Kanadě, konkrétně v městečku Nová Bystřice? Ačkoli neplánovaně, vyzkoušeli jsme a můžeme vás teď pravdivě informovat.


 

Za samozřejmost považuji, že turista před odchodem do zahraničí má u sebe platný průkaz pojištěnce, uhrazeny veškeré zálohové platby pojistného a má vystaven evropský průkaz pojištěnce. Vřele doporučuji také cestovní pojištění léčebných výloh, které můžete spojit s pojištěním zavazadel nebo pojištěním odpovědnosti za způsobenou škodu (co když kolem vrazíte někomu do výkladní skříně při parkování před obchodem?).

Za další samozřejmost považujeme, že si s sebou bereme i léky na problémy, kterými trpíme a o kterých můžeme předpokládat, že nás mohou během dovolené postihnout. Nejsme žádní hypochondři, ale oba trpíme trochu problémy s páteří, konkrétně na bederní ploténky. Já jsem byl před pár lety operován na L5S1 plotýnku a přestože se vyhýbám činnostem a pohybem, které by mi mohly způsobit vážné problémy a také kromě cyklistiky i jinak posiluji zádové a břišní svalstvo, je dobré si být vědom možných komplikací. Takže léky na uvolnění svalstva nebo proti bolesti byly přibaleny. Přece jen, není problém někde na výletě zmoknout, záda mohou prochladnout a ztuhnutí zad s následnou prudkou bolestí je zde raz dva. I proto nosíme na výlety raději teplejší oblečení a bundy v brašnách na zadním nosiči.

Cyklistika při správně nastavené výšce sedadla, při použití dobře nastaveného předního odpružení a při pravidelném používání cyklistických kalhot s gelovou vložkou nám nedělá na ploténky a záda obecně žádné problémy. Za samozřejmost považuji, že nejezdíme hodiny v kuse, ale po hodince, půldruhé si uděláme malou přestávku na pěkném místě, kde sesedneme ze sedla na pár minut, pokocháme se místem, uděláme pár fotografií, uvolníme trochu zádům. Přitom jízda na kole pomáhá lépe prokrvit oblast pánve a necítíme žádnou bolest. A to občas uděláme i přes 80 kilometrů na horském kole. Samozřejmostí je udržování zad v teple a suchu. Ale ne o tom jsem chtěl. Jezdit na kole se dá i s poškozenou ploténkou.

I přes dobře vybavenou lékárničku jsme se návštěvě lékaře v Nové Bystřici nevyhnuli. Žádný úraz, žádná nemoc nebo náhlý případ. Obyčejné klíště si zasedlo na přítelkyni. Vzadu a na takovém místě, kde si sama nedosáhla a já jsem neměl odvahu se do jeho odstranění pustit, při posledním takovém pokusu jsem hlavičku klíštěte nechal v těle syna, skončilo to drobným zákrokem mého kamaráda lékaře. Takže i v tomto případě jsme volili odborný postup.

Uvažovali jsme navštívit lékárnu, koupit zmrazovací sprej, po kterém klíště vytuhne a dá se bezpečně odstranit. Pokud nebude k dispozici ambulance, kde lékař nebo sestra klíštěte odstraní, mají v tom (předpokládám) přece jen větší praxi.

Budovu ambulancí jsme našli velmi snadno podle orientačních tabulí ve městě. Je to na Hradecké ulici, na výpadovce z města na Jindřichův Hradec, v blízkosti pěkné a velké starší budovy základní školy. Na levé straně ulice je šedá patrová budova ambulancí lékařů praktických, na pravé straně v malé budově ordinují zubaři. A přestože byly tři hodiny odpoledne, jedna ambulance byla otevřena a v čekárně před námi byli tři pacienti. V příjemné atmosféře jsme počkali na sestru, které jsme vysvětlili, že jsme turisté a že potřebujeme jen odstranit klíště.

Po pár minutách už šla přítelkyně do sesterny a po dokončení vyšetření předchozího pacienta se jí věnovala paní doktorka. Za pár okamžiků bylo klíště venku. Bez sáhodlouhých byrokratických písemných postupů ošetření pacienta, jen za „regulační“ poplatek 30 káčé.

mapa

http://www.mapy.cz/s/cSUb

Bylo potěšitelné zjistit, že v takto turisticky exponované oblasti, jakou je Česká Kanada, je k dispozici příjemný a ochotný zdravotnický personál i v odpoledních hodinách a že se dá snadno vyřešit každý problém. A pro případ, že tento cyklistický ráj navštívíte i vy, přikládám mapu, kde se i vám může dostat zdravotní péče, když ji budete náhodou potřebovat.


Reagovat