Archiv kategorie ‘Slovenský Raj’

Cyklopotulky na obrazovce

Uvažujete nad cyklovolenkou na Slovensku? Nevíte, kterou oblast si vybrat a jak to tam bude vypadat se značenými cyklotrasami, zda jsou vhodné i pro kondičně slabších cyklisty a jak fungují služby a ubytování? Nebo byste si rádi vyrazili na jednodenní výlet, ale nechcete jet na slepo někam, kde to neznáte? Od tohoto jara to mají cykloturisté na Slovensku lehčí. Vybranou destinaci si mohou „zkontrolovat“ s pomocí televizního pořadu, který nám zde velmi chyběl. Číst dále »


Jaký byl rok 2013?

Rok 2013 skončil a dokud nás zavalí práce nového roku 2014, využiji pár posledních klidných chvil, abych zrekapituloval právě skončený rok. Pokusím se o dva pohledy. Jednak ten cyklistický a druhý jako správce tohoto webu.
Číst dále »

Kde koupit cykloturistické mapy

Při každém výletě zjišťuji v místě pobytu, jako jsou na tom s mapami. A je to místo od místa různé. Výsledkem je, že se nelze spolehnout na to, že v místě svého výletu nebo dovolené koupíte vhodnou a podrobnou mapu okolí, podle níž budete moci plánovat výlety i se orientovat v terénu. Proto si vždy kupuji mapu území, kde chci trávit dovolenou, dříve, s předstihem. A kde?
 

 

Číst dále »

Dedinky – Sykavky a zpět

Poslední den našeho pobytu v Slovenském ráji, v neděli, jsem naplánoval krátký výlet nenáročným terénem. Po snídani jsme vyklidili pokoj, naložili naše věci do auta a na kolech se vybrali rozloučit se se zdejším krajem. Celá trasa vedla od přehrady údolím Hnilce a vedle železnice, takže žádné velké převýšení. Popravdě, neměli jsme chuť ani na dlouhou trasu ani velkou námahu před cestou domů a navíc, počasí se mělo pokazit. Zatažená obloha a předpověď deště na odpoledne. No zatím bylo všechno dobré. Číst dále »

Slovenský ráj, Dedinky: kde se najíst

Každý musí jíst a turistu v Slovenském ráji nevyjímaje. Během letních prázdnin, kdy zde probíhá krátká letní turistická sezóna, máte několik možností a záleží na vás, jestli dáte na první pohled, zda si vyberete první co uvidíte nebo zda si raději vybíráte, komu dáte své peníze za své jídlo. Během posledního srpnového víkendu 2014 jsme vyzkoušeli několik míst a nyní se s vámi podělíme o své zkušenosti.
 
Číst dále »

Grajnár a konec (světa)

Po pátečním výletu na západ od Dedinek jsem na sobotu 31. srpna naplánoval cyklovýlet na východ. Nejvýchodnější bod výletu jsem nechal otevřený, podle toho, jak se budeme po návštěvě pramene Hronu cítit. V úvahu přicházel Hnilec, Novoveská Huta nebo Hnilčík, v nejoptimističtější verzi.
 

 
Číst dále »

Ke prameni řeky Hron

V pátek 30. srpna mělo být docela pěkné počasí a tak jsme se vybrali z Dedinek na první cyklotúru. Naplánoval jsem delší trasu až do Nízkých Tater, ke prameni Hronu pod Kráľovou Hoľou. S tím, že pokud se nám bude chtít, sjedeme až do Telgártu, případně se naobědváme a opět vyšplháme do kopců. Navzdory předpovědi slunce ne a ne vyjít, stále bylo pod mrakem a ani teplota nedosahovala slíbených 18°C, tipuji tak do 15°C. Naštěstí přítelkyně koupila teplé cyklistické kalhoty pro nás oba, i nepromokavé bundy, takže jsme se nemuseli bát ani těch pár kapek deště, co se pokoušeli nás vystrašit. Jen dolů z kopců jsme konstatovali, že by se nám hodily v takových podmínkách pod helmy i čepice, na čelo a na uši. Nebo čelenky. Číst dále »