Cyklodovolenou 2014 už mám vybranou

Mám rád ve věcech jasno a tak si dovolenou plánuji relativně brzy. Většinou již v dubnu vyhledávám místa, ubytování a vybavuji rezervace. Letos jsem to musel přesunout, ale v polovině června už vím, kde budu trávit poslední dva srpnové týdny. V krásném kraji, s přítelkyní na kolech. Rezervaci penzionu mám potvrzenou.


 

Až dosud jsme totiž neměli jasno, kdy bude mít přítelkyně možnost čerpat si dovolenou dva týdny v kuse. To mi také umožnilo „mít ve hře“ dvě lokality, kde bychom chtěli jezdit na kole a poznávat krajinu, historické památky a města v okolí.

Jedním z těch míst bylo Osoblažsko, nebo i Slezská Haná, tedy výběžek České republiky na východě od Jeseníků, severně od města Opava a Krnov. Kromě historie nabízelo možnost cyklistiky i na rovině, i v kopcích a bylo to v našem oblíbeném pohraničí, tedy možnost z Čech si zajet i do Polska. Taková kombinace se nám osvědčila i v Orlických horách. No začátkem léta tuto oblast třikrát postihly prudké přívalové deště a lokální povodně, tak jsem si nebyl jistý, zda do léta by bylo vše „v cajku“.

Druhým favoritem na letošní dovolenou byla Česká Kanada. Oblast na pomezí jižní Moravy, jižních Čech a Rakouska. Končí tam Vysočina a začíná kraj rybníků. A opět je to pohraničí, naše oblíbená kombinace, odzkoušena během loňské dovolené v Mikulově nebo dříve na Šumavě. Tímto krajem jsem pár krát projížděl na služebních cestách a několikrát nocoval v Dačicích. Takže až takový neznámý kraj to pro mě není.

Takže z těchto dvou možností zvítězila Česká Kanada a ubytování mám rezervované na druhou polovinu srpna v Nové Bystřici. Zvažoval jsem i Slavonice, ale nenašel jsem nic podle mého gusta.

Na cestu si samozřejmě bereme i fotoaparáty a vše budeme jako vždy fotografovat. Já vím, že mám nesplněné resty, chybí mi tu spousta článků z minulých cyklovýletů, na které pro pracovní povinnosti nějak nebyl čas, ale já to nějak dohoním.

Jediné, na co ještě čekám, jsou cyklomapy. V podstatě mám na výběr dvě mapy.

Klasická cykloturistická mapa od Shocartu Jindřichohradecko, Česká Kanada 1:50 000, která výborně pokrývá celou oblast s výjimkou východní části, kam bychom se také rádi podívali. Trasu si ale připravím v bikemap.de a nějaké tabulky určitě v terénu budou, takže určitě nezabloudím. V nejhorším si uděláme o pár kilometrů více ?

Druhou možností je mapa Česká Kanada, Jindřichohradecko 1:70 000 od Kartografie Praha. Je to také nová mapa, jen o něco menší rozlišení, zato se do ní vejde více informací o větším území.

Jak jsem tak hledal, která z map by se mi ještě hodila, natrefil jsem na zajímavost spíše pro ty, co jezdí na těžko a namísto našich hvězdicových výletů z jednoho centra mají raději trasy od někud někam.

Mapa s názvem „Česko-rakouské pohraničí 1:90 000, Dálková cyklotrasa – Novohradské hory, Česká Kanada, Podyjí, Lednicko-valtický areál“ přibližuje zajímavé cyklotrasy na rozhraní dvou států. Lednice a okolí jsme projeli loni, Českou Kanadu zvládneme teď a možná na rok to Podyjí. Pak už zůstanou jen Novohradské hory a nakonec se odhodláme na dovolenou, kterou spojíme všechny tyto překrásné místa jediným výletem.

To je však hudba budoucnosti, jak se říká. Prozatím mě zajímá Česká Kanada a již pravidelným tréninkem sbíráme kondici, abychom si tento kraj dokonale užili. Možná že už i na nových kolech 😉


Reagovat