Je po dovolené

Je první zářijový den a já jsem opět doma. Včera jsem se vrátil ze své cyklodovolenky, kterou jsem strávil v malebné České Kanadě na pomezí Čech, Moravy a Rakouska. A zatímco moje polovička pere, uklízí a vedle toho peče čerstvý domácí chléb, já jsem uklidil technické věci a chystám se psát články o našich letošních zážitcích. Zážitků a fotografií je neskutečně mnoho. Že se na dovolenou chystám do České Kanady jsem psal už v červnu. A během dovolené jsem se chystal psát reporty o tom, kde jsem jezdil, co jsem zažil, tak jak jsem to stíhal v roce 2009 na Šumavě. Kdo pravidelně čtete Cykloturistický web, tak víte, že jsem své předsevzetí nesplnil.


 

Notebook jsem měl s sebou a také WiFi fungovalo na penzionu, ve kterém jsme byli dva týdny ubytováni. Jelikož ale s webem pracuji celý rok, tak se mi trošku nechtělo pracovat i na dovolené ? A současně jsem měl s sebou nový fotoaparát, se kterým jsem fotil docela hodně v rámci poznávání jeho vlastností a možností, takže jsem dost času věnoval první kontrole fotografií a jejich prvnímu třídění. Z každého výletu mám spoustu fotek, tak se můžete těšit nejen na popis trasy, zajímavostí na ní, ale i na dokumentární záběry. Jen to musím všechno zpracovat.

Jelikož nerad moknu a na kole už vůbec ne, předpověď počasí v Nové Bystřici a jejím okolí jsme každý den kontrolovali pomocí webové služby. A podle ní se rozhodli na výlet na kole nebo i autem, zejména do vzdálenějších míst. Mám rád stará historická města a jejich centra a proto jsme s přítelkyní navštívili všechny v okolí. Některé dny ale tak lilo, že jsme nevytáhli paty z penzionu a jen odpočívali.

Těsně před odjezdem na letošní dovolenou jsem se podíval na www.bikemap.net na trasy v okolí Nové Bystřice a některé z nich vytiskl, abych je měl na papíře. Jednak pokud by byl problém s internetem na penzionu, jednak abych podle nich mohl jezdit přímo v terénu. No bral jsem je spíš jako doporučení a náhled na výškový profil tras. Nakonec jsme i tak jezdili po trasách, které jsme si vybrali sami a plánovali jsme je podle mapy Jindřichohradecka, podle které jsme se také orientovali přímo v krajině.

Před dovolenou jsem koupil nejen nový fotoaparát, ale nová kola. Takže letos jsme nemuseli řešit jejich servis, jako po jiné dovolené. Přesto jsem některé prodejny v okolí navštívil. Jednak jsme chtěli dokoupit nějaké drobnosti na nové stroje, jednak jsem měl jednou defekt a nerad jezdím bez rezervní duše. Celkové dojmy jsou víceméně dobré, více se rozepíšu v jiném článku.

Kromě doplňků na kola jsme během dovolené dokoupili i nějaké oblečení a výstroj. Protože i podle starousedlíků bylo letošní léto v České Kanadě mimořádně nepříjemné a studené. Teploty se pohybovaly přes den mezi 13 až 15°C, když bylo pěkně, tak 19 až 22°C. A často pršelo nebo bylo pod mrakem. S tím jsem rozhodně nepočítal a tak dokoupení teplé výbavy přišlo vhod. Také o ní cosi napíšu, fotky už mám. Rovněž vám doporučím dobré místa na nákupy.

Náš penzion Sluníčko v Nové Bystřici poskytoval v každém apartmánu vlastní kuchyňku, ale často jsme obědvali nebo večeřeli mimo penzion. Ať už na trase našich výletů nebo i ve městě. Samozřejmě ani tato místa vám nezatajíme a napíšu naše zkušenosti. Už teď mohu říci, je najíst se není v České Kanadě žádný problém a je tu spousta restaurací, které můžeme s klidem doporučit, i když s přítelkyní dáváme přednost opravdu zdravé stravě a například chléb jsme si dovezli svůj vlastní.

Cyklodovolenka 2014 uběhla jako voda, ačkoli trvala od 15. do 31. srpna a v penzionu Sluníčko jsme strávili 16 nocí. Opět musím konstatovat, že se nám domů nechtělo, na rozdíl od loňského krátkého pobytu v Slovenském Ráji, a přestože počasí bylo nejhorší ze všech našich dovolených, cítili jsme se v tomto kraji velmi dobře a příjemně. I kvůli lidem, i kvůli opravdu malebné přírodě a krajině všude kolem nás. A je tu tak mnoho možností, kde se dá dobře jezdit na kole, že poprvé uvažujeme, že příští dovolenou strávíme opět na stejném místě, ve stejném penzionu. Přestože jsme se cestou domů shodli, že by bylo obtížné vybrat, kde bylo nejlepe ze všech míst, které jsme spolu s přítelkyní navštívili a na kolech projeli, Nová Bystřice je místem, kde bychom se rádi vrátili po roce opět.

Během jednoho sychravého dne jsme se v infocentru jednoho malého městečka u kávy setkali s chlapem od Nitry, který tvrdil, že život cyklisty je o kopci, dešti a protivětru. S tím deštěm nemohu souhlasit, dosud jsme se mu úspěšně vyhýbali. No nakonec naše kola také pořádně zmokla. Naštěstí jen na střešním nosiči našeho auta cestou domů, kdy nás zachytil déšť a nepustil až domů. Protože jsem s tím ale počítal, sedadla jsem zakryl dvěma vrstvami igelitek a všechny brašny i doplňky z kol odšrouboval. V týdnu ještě ošetřim řetězy a převodová kola, ať nám oba stroje ještě dlouho slouží.

Když jsem při těch strojích, musím říct, že jako Quanta tak i Dexter sloužily bez problémů, jednou jsme došpanovali lanka přehazovačky na každém kole. Doma nastavené pružení dobře filtrovalo nerovnosti cest, z nichž drtivá většina ale měla kvalitní asfaltový povrch. Vysloveně špatných asfaltek jsme měli minimum a občas jsme jeli po šotolinové cestě.

Během jízdy na veřejných silnicích druhé a třetí třídy (jednou jsme jeli kousek i po silnici první třídy) se nám velmi osvědčily zpětná zrcátka, které máme namontované na obou kolech, a slušní k nám byli i řidiči. Tuším jen jednou na nás zatroubil jeden z domácích frajírků, jinak soužití cyklistů a motoristů v České Kanadě je velmi přátelské. Je zcela běžné, že vás řidič auta nepředjíždí v nepřehledné zatáčce, ale počká si na dobrý výhled a až pak vás předjede aniž by ohrozil vás nebo jiného účastníka silničního provozu.

Velké množství značených tras pro cyklisty, velké množství penzionů a restaurací, historické památky, infocentra a krásná země. To jsou atributy České Kanady, malebné krajiny na pomezí jižních Čech, jižní Moravy (Českomoravské Vysočiny) a Rakouska, kvůli čemu se vyplatí prožít zde cyklistickou dovolenou. A při psaní následujících článků ji budu moci prožít ještě jednou. Jsem rád, že jsem pro tento rok zvolil tento kout České republiky a věřím, že si ho vyberete i vy. Navštívit Českou Kanadu se opravdu vyplatí.


Reagovat